Eğitim Haber Girişi: 10.09.2021 - 12:57, Güncelleme: 10.09.2021 - 12:57

Derece yapıp Akdeniz'i seçtiler, eğitim bursuna hak kazandılar

 

Derece yapıp Akdeniz'i seçtiler, eğitim bursuna hak kazandılar

2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavında derece yapan 14 öğrencinin tercihi Akdeniz Üniversitesi oldu. Dereceye giren öğrencilerden 6'sı bu yıl ilk kez uygulamaya konulan öğrenim hayatı boyunca burs almaya hak kazandı.
YKS tercih sonuçlarına göre Akdeniz Üniversitesi'ni tercih eden dereceli öğrenci sayısı arttı. Derece yapan öğrencileri Akdeniz Üniversitesi'ne kazandırmak adına bu yıl ilk kez uygulamaya konulan burs uygulamasının da etkisiyle geçen yıl YKS'de ilk 2 bine girerek Akdeniz Üniversitesi'ni tercih eden öğrenci sayısı 3 olurken, bu yıl bu sayı 14'e yükseldi. Sözel, eşit ağırlık, dil ve sayısal alanlarında dereceye giren öğrencilerden 6'sı da eğitim hayatları boyunca burs almaya hak kazandı. TIP FAKÜLTESİ'NDEN 4 ÖĞRENCİ Bu yıl ilk kez hayata geçen burs uygulaması ile dil, sözel ve eşit ağırlık alanlarında ilk 500 ve sayısalda ilk bine giren öğrenciler aylık 3 bin lira, dil, sözel ve eşit ağırlık alanlarında ilk bin ve sayısalda ilk 2 bine giren öğrenciler ise aylık 2 bin lira burs ile ödüllendirildi. Sonuçlara göre sözel alanında ilk 500'e giren bir eğitim fakültesi öğrencisi ve sayısalda ilk 1000'e giren bir tıp fakültesi öğrencisi 3 bin lira burs almaya hak kazanırken, sözelde ilk 1000'e giren 1 eğitim fakültesi ve sayısalda ilk 2000'e giren 3 tıp fakültesi öğrencisi de sınıfta kalmamak şartı ile eğitim hayatları süresince 2 bin lira burs almaya hak kazandı. BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRİYORUZ Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu yıl ilk kez uygulamaya koydukları burs ile amaçlarının hem derece yapan öğrencileri Akdeniz Üniversitesi'ne çekmek hem de başarılı öğrencilerin eğitim hayatlarında maddi sıkıntı çekmeden daha rahat bir eğitim hayatı geçirmeleri olduğunu söyledi. Bunun bir anlamda çalışmayı ve başarıyı ödüllendirmek olduğu söyleyen Rektör Özkan, "Üniversite sınavına hazırlanmak yoğun ve zorlu bir süreç. Bu öğrencilerimiz çok çalıştı, çok emek verdi. Biz de onları vereceğimiz bursa destekleyeceğiz. Böylelikle sadece derslerine odaklanarak daha yüksek akademik başarılara imza atabilecekler. Burs uygulamamız önümüzdeki yıllarda da devam edecek böylelikle parlak zihinleri üniversitemizde daha fazla göreceğimize inanıyorum. Böylece üniversitemizin çıtası her anlamda yükselmiş olacak" diye konuştu. TIP FAKÜLTESİNİ DERECİ İLE BİTİRENLERE PARA ÖDÜLÜ 2020-2021 eğitim-öğretim yılında ayrıca ilk kez uygulamaya konulan Tıp Fakültesi mezunlarından dönem birincine 4.000 TL, dönem ikincisine 3.000 TL ve dönem üçüncüsüne de 2.000 TL para ödülü verildi. Ödüller mezuniyet töreninde dereceye giren öğrencilere takdim edilmişti.
2021 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sınavında derece yapan 14 öğrencinin tercihi Akdeniz Üniversitesi oldu. Dereceye giren öğrencilerden 6'sı bu yıl ilk kez uygulamaya konulan öğrenim hayatı boyunca burs almaya hak kazandı.

YKS tercih sonuçlarına göre Akdeniz Üniversitesi'ni tercih eden dereceli öğrenci sayısı arttı. Derece yapan öğrencileri Akdeniz Üniversitesi'ne kazandırmak adına bu yıl ilk kez uygulamaya konulan burs uygulamasının da etkisiyle geçen yıl YKS'de ilk 2 bine girerek Akdeniz Üniversitesi'ni tercih eden öğrenci sayısı 3 olurken, bu yıl bu sayı 14'e yükseldi. Sözel, eşit ağırlık, dil ve sayısal alanlarında dereceye giren öğrencilerden 6'sı da eğitim hayatları boyunca burs almaya hak kazandı.

TIP FAKÜLTESİ'NDEN 4 ÖĞRENCİ

Bu yıl ilk kez hayata geçen burs uygulaması ile dil, sözel ve eşit ağırlık alanlarında ilk 500 ve sayısalda ilk bine giren öğrenciler aylık 3 bin lira, dil, sözel ve eşit ağırlık alanlarında ilk bin ve sayısalda ilk 2 bine giren öğrenciler ise aylık 2 bin lira burs ile ödüllendirildi. Sonuçlara göre sözel alanında ilk 500'e giren bir eğitim fakültesi öğrencisi ve sayısalda ilk 1000'e giren bir tıp fakültesi öğrencisi 3 bin lira burs almaya hak kazanırken, sözelde ilk 1000'e giren 1 eğitim fakültesi ve sayısalda ilk 2000'e giren 3 tıp fakültesi öğrencisi de sınıfta kalmamak şartı ile eğitim hayatları süresince 2 bin lira burs almaya hak kazandı.

BAŞARIYI ÖDÜLLENDİRİYORUZ

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, bu yıl ilk kez uygulamaya koydukları burs ile amaçlarının hem derece yapan öğrencileri Akdeniz Üniversitesi'ne çekmek hem de başarılı öğrencilerin eğitim hayatlarında maddi sıkıntı çekmeden daha rahat bir eğitim hayatı geçirmeleri olduğunu söyledi. Bunun bir anlamda çalışmayı ve başarıyı ödüllendirmek olduğu söyleyen Rektör Özkan, "Üniversite sınavına hazırlanmak yoğun ve zorlu bir süreç. Bu öğrencilerimiz çok çalıştı, çok emek verdi. Biz de onları vereceğimiz bursa destekleyeceğiz. Böylelikle sadece derslerine odaklanarak daha yüksek akademik başarılara imza atabilecekler. Burs uygulamamız önümüzdeki yıllarda da devam edecek böylelikle parlak zihinleri üniversitemizde daha fazla göreceğimize inanıyorum. Böylece üniversitemizin çıtası her anlamda yükselmiş olacak" diye konuştu.

TIP FAKÜLTESİNİ DERECİ İLE BİTİRENLERE PARA ÖDÜLÜ

2020-2021 eğitim-öğretim yılında ayrıca ilk kez uygulamaya konulan Tıp Fakültesi mezunlarından dönem birincine 4.000 TL, dönem ikincisine 3.000 TL ve dönem üçüncüsüne de 2.000 TL para ödülü verildi. Ödüller mezuniyet töreninde dereceye giren öğrencilere takdim edilmişti.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve antalyadanhaberler.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.